Рад Управног одбора

Поред свих слава, пикника и фестивала у 2023. години, издвајамо два битна догађаја за нашу парохју. Крајем марта почели смо са осликавањем наше лепе цркве. Прошло је 19 година од њеног освећења и свима нам је драго да смо кренули са овим подухватом. у року од 17 дана осликано је 86.5 метара квадратних, што је коштало $24.500.00. Иконописци се, ако Бог да, враћају у фебруару и настављају са радом.

Други битан догађај је оснивање фолклорне групе Бистра Вода. Са великом пожртвованошћу неколицине родитеља и оца Милоша, припремљене су  нове уписнице и пропратна папирологија. Упослени су и нови кореографи, што је довело до повећања броја уписане деце, која сада играју у три групе. Видећи све ово, Управни одбор одобрио је дар од $10.00,00 за куповину ношњи.

Кад смо код деце, треба поменути прошлогодишњи зимски камп у Шарлоту. Из наше парохије путовало је 18 деце и родитеља и било нам је дивно.

У мају смо организовали донаторско вече за игралиште (playground) и скупили смо $23.000,00, што је половина потребног новца. Надамо се да ћемо догодине имати још једно донаторско вече и скупити сав потребан новац.

Ове године, направили смо нову печењару, заменили део крова на црквеној сали, погигли клима уређаје на истом крову, санирали термите у унутрашњости сале, поставили LED рефлекторе на читавом имању, изградили још један терен за боћање, поставили плочице на тераси парохијског дома. Све је то захтевало много новца и труда. Много боли и забрињава недостатак помоћи  и интересовања млађих парохијана кад су радови у питању. На расклапању шатора после фестивала било је 5 људи, а просек година био је 60. За ове просте радове не треба бити стручњак, само је потребно одвојити време и доћи да се помогне својој цркви.

Отац Милош недавно је упитао Управни одбор какву визију имамо за будућност парохије. После дужег размишљања, намеће се, бар мени, само један одговор: треба децу привући цркви и тако спремити следећу генерацију која ће је јаком вером и радом сачувати. То није лак задатак, јер друштвени систем данашњице постављен је тако да децу одвлачи ка другим активностима. Ипак, све зависи од родитеља. Ако ми сами не поставимо цркву и молитву на прво место, онда не можемо очекивати исто од деце.

Рад Кола Српских Сестара

Коло српских сестара у 2023. години активно је помагало рад цркве и својим трудом улепшало низ наших свечаности. Са љубављу ка својој цркви и роду, наше парохијанке су се одазивале да помогну припрему слава, празничних свечаности, пикника и наравно Српског фестивала.

Иако је наше Коло по чланству мало, има огромни потенцијал и добру вољу, те смо и у овој години спровеле планиране активности са задовољавајућим резултатима. За сваку похвалу и понос је мотивација и рад наших сталних чланица и парохијанки у припреми фестивалске хране и колача, и надамо се да су сви наши посетиоци били задовољни квалитетом и разноврсношћу понуде на нашим штандовима: Посластичарница, Палачинкарница, Кувана јела и Пите.

Настављено је и са додатним опремањем црквене кухиње, али и са помагањем онима који се налазе у великој потреби.

Коло Српских Сестара наставиће у 2024. години са својом мисијом доброчинства и племенитости, и основним циљевима рада на подржавању свих активности црквено-школске општине, хуманитарним активностима и неговању традиције хришћанских празника.

Рад Фолклорне групе ”Бистра Вода”

На позив оца Милоша Ждралића и председника Радета Бунијевца, 12. фебруара 2023. године у црквеној сали одржан је велики састанак са родитељима и децом из Фолклорне групе. На том састанку предочено је неколико већих изазова са којима су се и средња и велика у том тренутку суочавале.

Желећи да се ови изазови превазиђу и да се спречи даље опадање броја чланова и заинтересованости за фолклор, a свакако желећи и да се помогне деци, на том састанку договорено је:

Да се оформи нови Одбор за фолклор

Да се плаћа годишња чланарина од 200$

Да се ангажују кореографи

Да се управа фолклора професионализује

Изабран је Одбор за фолклор који после неколико кадровских промена сада функционише са четири члана:

1. Слађана Лојпур, председник

2. Мирјана Билановић, секретар

3. Анђелка Никић, благајник

4. Хана Мајсторовић, заменик благајника

За кореографе изабране су:

1. Мануела Милошевић – за велику групу

2. Лана Томашевић – за средњу групу, и

3. Александра Радојевић, наша нова парохијанка из Сијетла, за малу групу.

За све чланове Одбора за фолклор ово потпуно ново искуство. Нико од њих никада није био члан неког Управног одбора, али и поред тога, сви чланови се труде и дају све од себе да Фолклорну групу доведу на највиши ниво.

Одмах по оснивању, а паралелно са другим пословима, Одбор је приступио изради докумената потребним за редовно функционисање фолклора – уписница, уговора, формулара за задуживање ношњи, формулара за путовања, табела информације за средњу и велику (а касније и малу) групу. Наша жеља била је да се уз помођ ових докумената направи један чврст темељ за будуће генерације чланова и управа Фолклорне групе.

Као део овога пројекта основане преко црквеног сервера и имejл Фолклоне групе folklor@stgeorgefl.org. На овај имејл постављају се сви управни документи, записници седница, табеле и остало. Понављамо, циљ је да будућим члановима одбора олакшамо, да они који дођу после нас имају све информације, као и начине за професионалну комуникацију са фолклорним групама са стране са којима сараћујемо и са којима ћемо убудуће сарађивати.

Одбор је приметио и да претходног септембра није било званичног уписа у Фолклорну групу и да самим тиме нису наплаћене и чланарине. Захваљујући разумевању родитеља, закаснели упис и наплата чланарине прошли су без већих проблема. Наплаћена је полугодишња чланарина у висини од $100, у укупном износу од $2.300,00.

После летњег распуста, почетком септемба 2023. године, извршен је упис и старих и нових чланова Фолклорне групе са жељом да се оснује и најмлађа група, да се утврди са колико се чланова располаже, али и да се потпишу поменути новоизрађени документи. По извршеном упису, бројно стање по групама је следеће:

Мала група има 14 чланова – 3 дечака и 11 девојчица

Средња група има 16 чланова – 6 дечака и 10 девојчица

Велика група има 9 чланова – 2 дечака и 7 девојчица

УКУПНО: 39 чланова

У току ове школске године (од почетка септембра до краја маја следеће године) фолклор је наступао у Орланду и Сент Питерсбургу (и на нашем СербФесту). Нажалост, нисмо били у могућности да се одазовемо на позив цркве у Џексонвилу. Наша жеља је да догодине изнајмимо адекватан превоз и да отпутујемо на њихов фестивал, на једнодневни излет и наступ.

До краја школске године, планирамо наступе у Норт Порту, Мајамију и Чикагу, на нашим црквеним приредбама о Светом Сави и Светом Ђорћу, на Фолкфесту у Сент Питу и приликом Lifeline хуманитарног турнира у голфу.

Од административних обавеза, план је да се првог петка у фебруару 2024. године опет одржи састанак Одбора за фолклор са родитељима и старијом децом, како би се поднели годишњи извештаји о раду и евентуално изабрао нови или допунио постојећи Одбор за наредну годину.

Напослетку, желимо да се посебно захвалимо Управном одбору црквено-школске општине што су новчано помогали Фолклорну групу и омогућили куповину нових народних ношњи за средњу и велику групу. Такође, захваљујемо им се што су одобрили продају колача током црквеног пикника и тиме омогућили Фолклорној групи да прикупи додатна новчана средства. Надамо се да ће се ова лепа сарадња наставити у будућности. Као једну малу узвратну услугу, подстакли смо родитеље и старију децу са фолклора да више и активније волонтирају за СербФест. И њима се овом приликом захваљујемо на одличној сарадњи и предлозима како да побољшамо наш рад.

Рад Црквене школе

Школска година 2022./2023. почела је 18. септембра 2022. године после Свете Литургије са Призивом Светог Духа на ђаке и Дечијег Фестивала. Тога дана, у школу се уписало 50 деце.

Захваљујући Колу српских сестара, школа је купила курикулум за српски језик за обе групе. Курикулум за млађу групу је саставила учитељица Ана Настић из ОШ Светолик Ранковић из Аранђеловца, а курикулум за старију групу професор српског језика и књижевности Никола Настић из исте школе. Градиво из историје обрађивали смо из историјских књига које поседујем у личној библиотеци. Часове веронауке је држао отац Милош Ждралић.

На почетку семестра, млађа група бројала је 25 деце узраста од 4 до 7 година. Старија деца која слабије говоре српски језик похађала су часове у овој групи. Имали смо и децу од 2 године која су билингуална, па су само седела и слушала језик. Наставу је водила учитељица Наташа Љубоја.

На почетку семестра, старија група имала је такође 25 ученика узраста од 7 до 13 година. Часове је држала учитељица Јована Ждралић.

Очекивано, број ученика се током школске године смањивао, као и редовност похађања наставе. Школу је ове године успешно завршило 15ак ученика у обе групе.

На почетку другог семестра, учитељица Наташа Љубоје отишла је на заслужено породиљско одсуство, међутим, школи се придружила учитељица Дарија Николић која је преузела старију групу. Часове у млађој групи преузела је Јована Ждралић.

Од ваннаставних активности, деца су учествовала на Зимском кампу Јужног намесништва који је одржан у Шарлоту од 25-28. децембра 2022. године. Такође, деца су учествовала у нашој Светосавској приредби и спремила су се за славску приредбу за Ђурђевдан која због дана жалости и трагичних догађаја у Србији није одржана.

Убрзо после црквене славе, школска година је уредно завршена.

СербФест

Од 10. до 12. новембра 2023. године, одржан је традиционални Српски фестивал који је окупио неколико хиљада гостију жељних српске кухиње, музике и мириса завичаја.

Први дан фестивала је био резервисан за наступ бенда ”XU” који чине углавном наши парохијани.

У суботу, наступила је музичка група „Дијана, Ненад и Марко Бенд“ из Чикага, а на главној бини смењивала су се српска фолклорна друштва: ”Фрула”  из Канаде, „Милунка Савић“ из Норт Порта,“Бистра Вода“ из Клирвотера“, „Српски бисер“ из Сент Петерзбурга, Српска Круна“ из Орланда. Успешан је био наступ балерина из балетске академије Душанке Иванов. Етно соба је и ове године била пуна знатижељника. У њој је приказиван филм ”Теслин народ”.

Фестивал је завршен у недељу. Помагало је мноштво волонтера, којима се најтоплије захваљујемо.

”Српска соба”

Као и друге старе нације у свету, Србија је благословена богатом историјом и традицијом. У Српској соби излажемо много традиционалних експоната које нашим посетиоцима пружају бољу слику ко је заправо народ из далеке земље у југоисточној Европи. На изложби се увек нађе много делова наше традиционалне ношње, примерци старинских алата, музичких инструмената, накита, књига, часописа и брошура о српској историји, култури, као и много фотографија које приказују нашу природу и пејзаже.

Већина изложених предмета су донације и лични предмети наших парохијана. За многе од њих то је прилика да покажу предмете и украсе које свако од нас чува као породичне успомене које нас повезују  са отаџбином.

Нови Управни одбор Црквено-школске општине

На Годишњој скупштини црквено-школске општине, одржаној 17. децембра 2023. године изабран је нови Управни одбор. Чланови Одбора бирани су појединачно и сви су добили већинску подршку. Састав Одбора је следећи:

Раде Бунијевац, председник

Жарко Глигоревић, први потпредседник

Богдан Поповић, други потпредседник

Јована Ждралић, секретар

Михаило Глоговац благајник

Милан Пушкар, фин. секретар

Зоран Милић, члан

Љупче Иванов, члан

Сара Симић Кофи, члан

Слободан Дане Јовановић, члан

Саша Тодоровић, члан

Гјорги Стојанов, члан